“największą szansą są młodzi ludzie”

Wywiad, którego udzieliłem towarzyszowi Leszkowi Onakowi nt. Klubów „Tygodnika Powszechnego”.

Od kilku tygodni w sieci istnieje strona klubtygodnika.pl, której jesteś współautorem Jak doszło do powstania Klubu “Tygodnika Powszechnego” w Poznaniu i jaką rolę ma on pełnić?

Marcin Pera: Idea utworzenia klubu zrodziła się mniej więcej rok temu. Potrzeba jednak było kilkunastu miesięcy, by ona w nas dojrzała do takiego kształtu, jaki można obecnie ujrzeć w internecie. Za zakładanie klubu porządnie zabraliśmy się tuż przed oficjalną informacją o kryzysowej sytuacji w “Tygodniku Powszechnym”. Oczywiście wieści z Krakowa znacząco zintensyfikowały nasze działania. No i informacja o nas na łamach pisma, której zresztą nie spodziewaliśmy się, wsparła nas znacząco i dodała otuchy.

Podstawowym zadaniem klubu jest popularyzacja “Tygodnika Powszechnego”. Uważamy bowiem, że “Tygodnik” jest kompletnie nieidentyfikowalny, zwłaszcza pośród młodych ludzi. Ale zależy nam także na tym, by stworzyć miejsce do rzetelnej dyskusji. Chcemy szerzyć wartości prawdziwego dialogu, merytorycznej rozmowy. Zależy nam na poszerzaniu własnych horyzontów, na dyskusji, która może coś wnieść do naszego życia. Mało jest dziś takich miejsc skłaniających jednocześnie do refleksji i ożywionej dyskusji, gdzie każdy temat może być swobodnie poruszony. Nasz klub ma być właśnie takim miejscem.

Bliżej Wam do fanclubu czy klubu dyskusyjnego? To znaczy czy wieszacie sobie okładki “Tygodnika Powszechnego” nad łóżkiem i spotykacie się, żeby celebrować pismo, czy raczej macie sugestie i pomysły, o których chcecie poinformować Redakcję?

Pomysłów mamy sporo, ale musimy też zważać na ograniczenia, jakie “Tygodnik” sam na siebie nakłada. Wszystkim nam zależy na piśmie, ale nie jesteśmy na pewno bezkrytycznym zbiorem entuzjastów, którzy nie dostrzegają wad, czy też problemów, z jakimi boryka się krakowska redakcja. Jesteśmy w stałym kontakcie z Krakowem. Czasem z dystansu widać lepiej pewne błędy, niedopatrzenia, może więc nasze rady do czegoś się przyczynią?

Cały wywiad dostępny w sieci na portalu Niedoczytania.pl: http://niedoczytania.pl/najwieksza-szansa-sa-mlodzi-ludzie-wywiad-z-marcinem-pera-glownym-inicjatorem-klubu-tygodnika-powszechnego-w-poznaniu/